У судовій практиці житлові суперечки вважаються одними з найзатяжніших. Як правило, причиною цього є безкомпромісність співвласників та нерозуміння правових механізмів урегулювання таких суперечок.
Як спостерігають адвокати з житлових питань, поширеними помилками позивачів з цієї категорії суперечок є пред’явлення вимог:
Найчастіше, намагаючись самостійно провести житловий процес, сторони пред’являють неконкретні позовні вимоги, надають суду над повному обсязі правовстановлюючі, архівні, інвентарні, дозвільні та інші матеріали, ставлять на дозвіл судовому експерту неточні, поверхневі питання чи забувають поставити на дозвіл експерту преюдиционные питання.
Юридична консультація з житлових питань допоможе вже на початковому етапі усунути недоліки, через які згодом вищий спеціаліст може повернути суперечку назад до районного суду.
Житловий юрист має ретельно проаналізувати землевпорядні та правовстановлюючі документи, а за необхідності витребувати додаткові інвентаризаційні та архівні матеріали.
У процесі підготовки позовної заяви житловий адвокат має встановити коло осіб, чиї права може торкнутися судової суперечки, визначити суб’єктний склад осіб, які беруть участь у процесі, а у спорах про встановлення приватного житлового сервітуту, про виселення та зняття з реєстраційного обліку, а також в інших спорах , що стосуються житлових прав дітей – вирішити питання щодо залучення до процесу Служби у справах дітей Одеської міськради.
Приступаючи до виконання доручення адвокат із житлових спорів повинен докласти максимум зусиль, щоб спробувати врегулювати житловий спір на взаємовигідних умовах для всіх учасників спору і лише після цього переходити до його судового вирішення.
Успішне вирішення житлових суперечок багато в чому залежить від правильної досудової підготовки таких справ.
Адвокат з житлових питань повинен з’ясувати, кому зі сторін та в яких частках належить спірний будинок (квартира), коли було виконано першовідведення земельної ділянки, коли узаконено спірний об’єкт нерухомості, чи постійно сторони проживають у будинку, чи існувала домовленість про порядок користування приміщеннями, будівлями та земельною ділянкою.
Ряд фактів, які підлягають доведенню у порах, що випливають із житлових правовідносин, вимагають спеціальних технічних у будівельній галузі, у зв’язку з чим не можуть бути встановлені на підставі лише висловленої думки сторін без проведення судової будівельно-технічної експертизи.
Перед призначенням експертизи юрист з житлових питань повинен перевірити склад узаконених та самовільних будівель, встановити, коли і в яких межах було виконано першовідведення земельної ділянки, вивчити відомості про порядок користування домоволодінням і квартирою, що склався, зібрати при необхідності дозвільні документи на роз’єднання мереж, електро-, газо- та водопостачання.
Особливість житлових суперечок у тому, що завжди є сторона, яка має час на хвилини, і сторона, яка перебуває у вигідному становищі і нікуди не поспішає.
Тому юрист з житлових спорів зобов’язаний не тільки виробити правову позицію, а й вибрати найбільш ефективний спосіб вирішення завдання поставленого довірителем, від діалогу з опонентом, до укладення договору щодо порядку користування спільним об’єктом нерухомості та закінчуючи судовим процесом.